Czytelnicy bibliotek publicznych w powiecie lubartowskim mogą już korzystać z wypożyczalni audiobooków. Wystarczy posiadać Kartę Biblioteczną, aby wypożyczyć plik mp3 z audiobookiem. I to online – bez wychodzenia z domu. Należy na telefonie zainstalować aplikację audiobook.pl, wybrać bibliotekę w której jesteśmy czytelnikiem, podać podstawowe informacje i wysłać zgłoszenie. Bibliotekarz zweryfikuje dane i udzieli zdalnego dostępu. Plik można wypożyczyć na 2 tygodnie, po tym czasie system sam zwraca go „na półkę”.

Działanie plików jest oparte na zasadzie: jeden audiobook, jeden czytelnik – jeżeli książka jest wypożyczona, trzeba poczekać na jej zwrot. Czytelnik nie ponosi żadnych opłat, nie wpisuje żadnych kodów – po prostu „klika” książkę, którą chce wypożyczyć. Wypożyczone audiobooki można odsłuchać w aplikacji mobilnej oraz na każdym urządzeniu z zainstalowaną przeglądarką internetową i dostępem do sieci.