Dane kontaktowe:
Ostrówek 57
21-102 Ostrówek
Tel. 81 856 22 38
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Ewa Sobijanek
Historia:
Gminna Biblioteka Publiczna w Ostrówku powstała w 1955 r. na bazie księgozbioru wydzielonego z biblioteki w Leszkowicach (obecnie filia GBP) w ilości 1310 wol. Pierwszą kierowniczką była Stanisława Chudek z d. Bocian, pracowała w latach 1955-1960.
W tym czasie skromne zbiory zmieściły się w lokalu Gminy. W ciągu swojej działalności biblioteka wielokrotnie zmieniała siedzibę i mieściła się w: Szkole Podstawowej w Ostrówku, w mieszkaniach prywatnych, w bloku OKR. Od 1995 r. biblioteka znajduje się w remizie OSP. Do rozwoju biblioteki na przestrzeni lat przyczyniła się praca i zaangażowanie wielu bibliotekarzy. Pracownikami biblioteki byli: Zenon Skubisz, Marianna Dziachan, Albina Maluchnik, Janina Kępa, Dominika Cieniuch, Danuta Baran, Zofia Ziembowicz, Marianna Osiej, Krystyna Brejt, Danuta Sokół, a od 2008 roku Ewa Sobijanek.
W rejonie działania biblioteki znajdują się 2 filie:
Filia w Leszkowicach powstała jako pierwsza biblioteka w gminie w 1949 r. z inicjatywy Otylii Taczalskiej, która od 1948 r. prowadziła punkt biblioteczny w Leszkowicach. Społeczne zaangażowanie Otylii Taczalskiej miało duży wpływ na rozwój czytelnictwa. W tej bibliotece pracowała 22 lata. Obecnie filia znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej.
Filia w Tarkawicy istnieje od 1958 r. Długoletnim pracownikiem tej filii była Genowefa Kowalska, pracowała w latach 1969-2002. Filia mieści się w budynku OSP.
Księgozbiór biblioteki liczy 18617 wol. Zawiera zbiór słowników,, encyklopedii, kompendiów wiedzy, ksiązki popularno – naukowe, lektury szkolne, książki dla dzieci i młodzieży oraz literaturę piękną. Biblioteka swoją działalność dostosowuje do potrzeb kulturalnych i zainteresowań środowiska lokalnego. Włącza się w przygotowanie różnych imprez o charakterze lokalnym, organizując wystawy rękodzieła ludowego i kiermasze książek. Promocja książek najczęściej odbywa się poprzez wystawy z okazji rocznic literackich, konkursy czytelnicze i plastyczne dla dzieci. Gościli pisarze: Ludwik Bronisz – Pikało, Maria Józefacka.
W 2004 r. w ramach programu „Ikonka” realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji biblioteka otrzymała 3 zestawy komputerowe z oprogramowaniem. Przygotowano 3 stanowiska, które umożliwiają czytelnikom stały i bezpłatny dostęp do Internetu. Biblioteka posiada kronikę w której zamieszcza ważniejsze wydarzenia z życia biblioteki oraz środowiska. Ponadto gromadzi materiały dotyczące historii Gminy oraz życia społecznego, są to wycinki prasowe, zdjęcia, książki. Biblioteka utrzymuje współpracę z Zespołem Śpiewaczym „Ostrowianki”, który uświetnia ważniejsze imprezy biblioteczne.
W czerwcu 2006 r. bibliotekarze z całego powiatu lubartowskiego spotkali się na obchodach swojego święta,, które zostało zorganizowane przez Lubartowskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Spotkanie miało miejsce w Leszkowicach w Szkole Podstawowej. Dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym poświęconym postaci sierżanta telegrafisty, o którego nadanie imienia stara się szkoła.
Godziny otwarcia:
Czynna od wtorku do soboty w godz. od 9.00 do 17.00
Filie biblioteczne:
Filia biblioteczna w Tarkawicy
Tarkawica, 21-102 Ostrówek
Czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 11.00 do 15.00
Pracownik Anna Karczmarz
Filia biblioteczna w Leszkowicach
Leszkowice, 21-102 Ostrówek
Czynna od wtorku do soboty w godz. od 11.00 do 15.00
Pracownik Anna Pogoda