Kwi

Gminna Biblioteka Publiczna  powstała w 1955 r. na bazie punktu bibliotecznego, który działał od 1953 r. Pierwotna nazwa to Gromadzka Biblioteka Publiczna w Trzcińcu. Założycielką biblioteki była Michalina Horyszowa, która udostępniła w swoim prywatnym domu pomieszczenia dla biblioteki. Księgozbiór w ilości 1189 woluminów został przeniesiony z biblioteki w Łucce. Bibliotekarka była wielką społeczniczką i przyczyniła się do rozczytania środowiska. Wieś w 1955/56 r. zdobyła I miejsce, proporzec przechodni i nagrodę pieniężną w Wojewódzkim Konkursie Czytelników Wiejskich. Przy bibliotece działał zespół teatralny, który wystawiał sztuki na scenie. Po jej śmierci w 1965 r. biblioteka zmieniła lokal. Bibliotekarką została Anna Śpiewak, następnie Halina Baturo, a od 2008 roku Beata Wilczyńska. Od 1997 r. biblioteka funkcjonowała w lokalu remizo – świetlicy OSP, zajmując powierzchnię 80 m². Prowadziła prace kulturalno – oświatową z dziećmi i młodzieżą: konkursy czytelnicze, wystawy, prace plastyczne, przedstawienia teatralne, zabawy choinkowe, dyskoteki. Przy bibliotece działały 3 punkty biblioteczne. Od 2002 r. placówką kierowała Włoch Katarzyna.
    Reorganizacja bibliotek nastąpiła w 2000 r. GBP została przekształcona na GBP w Lubartowie i przeniesiona w 2002 r. do budynku Urzędu Gminy w Lubartowie. Placówka w Trzcińcu została filią biblioteczną. Dyrektor biblioteki administruje i koordynuje pracę 5 filii bibliotecznych. GBP posiada księgozbiór fachowy i podręczny, zajmuje się wypożyczaniem międzybibliotecznym i promocją bibliotek oraz czytelnictwa na terenie gminy.
    Filia Biblioteczna Lisów powstała w 1955 r. i mieściła się w starym drewnianym budynku. Księgozbiór liczył 485 woluminów. Lokale biblioteki zmieniały się kilkakrotnie aż do 1971 r. kiedy został wybudowany Dom Kultury, w którym została ulokowana biblioteka. Zajmuje powierzchnię 57 m² Biblioteka obsługuje 4 punkty biblioteczne. Przy bibliotece działa Klub 4-H. Biblioteka prowadzi pracę oświatową z dziećmi i młodzieżą, współpracuje z KGW i LZS, wspólnie organizując imprezy środowiskowe „Dni Lisowa”.
    Filia biblioteczna Nowodwór powstała w 1955 r. Początkowo znajdowała się w prywatnych budynkach, a obecnie mieści się w budynku Szkoły Podstawowej i zajmuje powierzchnie 52 m². Księgozbiór liczył 1394 woluminów. Z inicjatywy bibliotekarki Marii Bednarczyk biblioteka została przeniesiona z Nowodworu Piaski do Nowodworu, gdzie uzyskała nowy lokal. 30 sierpnia 2004 r. przy bibliotece powstał Punkt Pocztowy i zostało otwarte Centrum Komunikacji Społecznej.
    Filia biblioteczna Rokitno powstała w 1955 r. Do 1966 r. mieściła się w prywatnym domu w Wólce Rokickiej. W 1966 r. w Rokitnie powstał Wiejski Dom Kultury gdzie została przeniesiona biblioteka.  Biblioteka prowadzi jeden punkt biblioteczny. Przy bibliotece działa klub 4-H. Biblioteka prowadzi pracę oświatową z dziećmi i młodzieżą. Co roku odbywają się zabawy choinkowe, wycieczki dla dzieci, wystawy.
    Filia biblioteczna Skrobów powstała w 1963 r., a mieściła się w prywatnym lokal o powierzchni 14 m² i liczyła 513 woluminów. Biblioteka zajmuje lokal o powierzchni 65 m² w Szkole Podstawowej. Biblioteka w ramach pracy oświatowej prowadzi lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne i konkursy czytelnicze. Współpracuje ze szkołą podstawową i gimnazjum.