Sie

Biblioteka Publiczna w Sernikach jest najmłodszą biblioteką rejonu lubartowskiego.
    W lipcu 1973 roku z inicjatywy ówczesnego inspektora szkolnego ds. oświaty i kultury na powiat lubartowski Aleksandra Sławeckiego powstał punkt biblioteczny mieszczący się w budynku remizy strażackie. Punkt posiadał własny księgozbiór liczący w pierwszym roku działania 612 książek, zarejestrowano 108 czytelników, którzy w ciągu roku wypożyczyli 1156 książek. Pracę w tym punkcie rozpoczął Marian Danił. W 1974 roku na bazie punktu bibliotecznego rozpoczęła swoją działalność biblioteka, a jej pracownikiem i pierwszym czytelnikiem został Stanisław Marzęda - mieszkaniec Sernik.
    W 1975 roku biblioteka otrzymała status Biblioteki Gminnej sprawującej nadzór merytoryczny nad filiami bibliotecznymi w Brzostówce, Nowej Woli i Woli Sernickiej.
    W 1976 roku nastąpiła zmiana pracownika i pracę w bibliotece podjęła Teresa Gontarz, a w latach 1979 - 82 pracowała Jolanta Czekierda - Dybała. We wrześniu 1982 roku do pracy w bibliotece została przyjęta Maria Kobyłka - Jarczak z Woli Sernickiej.
    W 1984 roku biblioteka przeniosła się z remizy strażackiej do nowego lokalu mieszczącego się w "Wodmistrzówce" w pobliżu Urzędu Gminy i Szkoły. W 2008 biblioteka została przeniesiona do przestronniejszego i nowszego lokalu, w którym znajduje się do dziś.
    W listopadzie 1988 roku pracę w bibliotece rozpoczęła Maria Iwanek, która pełni funkcję dyrektora.
    Głównym zadaniem biblioteki jest zaspokajanie potrzeb czytelników poprzez gromadzenie wartościowego księgozbioru, co jest możliwe dzięki życzliwości władz samorządowych. Biblioteka zgromadziła i gromadzi nadal encyklopedie, słowniki, lektury szkolne i inne pozycje spełniające rolę edukacyjną i rozrywkową.