Sie

Biblioteka w Kocku rozpoczęła działalność w 1949 roku. W dniu jej otwarcia księgozbiór liczył 990 woluminów. Pochodził z przydziału z Ministerstwa Oświaty (289 woluminów) i z darów od ludności. Placówka nosiła wtedy nazwę Miejska Biblioteka w Kocku. Książki były wypożyczane społecznie przez Stanisława Kowalewskiego – pracownika Magistratu Miejskiego w Kocku. Pierwszym kierownikiem została Helena Zarębska. Pracowała 27 lat, a w 1978 roku przeszła na emeryturę.
    Przy bibliotece działało Koło Przyjaciół Biblioteki, którego członkowie zorganizowali koło teatralne. Wystawiane sztuki sceniczne cieszyły się dużym powodzeniem, a na eliminacjach powiatowych zajmowały I miejsca. Reżyserowaniem tych sztuk zajmowała się społecznie, nieżyjąca już nauczycielka – Leokadia Taczalska.
    Od 1973 roku jednostka nosi nazwę Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kock. Podlegają jej dwie filie – w Białobrzegach i Poizdowie. W 1976 roku książnicy przyznano drugi etat. Zatrudniono wtedy Alinę Henrykę Syta, która w 1978 roku została kierownikiem i prowadziła tę placówkę do czerwca 2004 roku. Następnie funkcję dyrektora pełniła Małgorzata Gruchoła, a obecnie Adam Świeć. Oprócz kierowniczki pracowały również: Alicja Bąbol-Cybul (1977-1989), Anna Nicpoń (1986-1987), Zofia Gruba (1989). W 1989 roku została zatrudniona Grażyna Pietraszek, która pracuje do dziś.
    Na rzecz biblioteki pracowały (i pracują) trzy punkty biblioteczne, zlokalizowane w szkołach podstawowych w Talczynie i Górce oraz w „Klubie rolnika” w Bożniewicach. Punkty w szkołach prowadzone były społecznie przez zatrudnionych tam nauczycieli. Długoletnimi kierownikami punktów bibliotecznych były: Irena Niedziela w Talczynie oraz Teresa Lipska i Wanda Masiak w Górce.
    W okresie swego istnienia biblioteka kilka razy zmieniała lokale. Do 1979 roku mieściła się w centrum miasta, w ciasnym lokalu, w prywatnym budynku bibliotekarki Heleny Zarębskiej. W latach 1979-1985 warunki pracy poprawiły się poprzez przeniesienie jej do budynku państwowego (gdzie mieściła się również Poczta i Telekomunikacja), także w centrum miasta. W styczniu 1985 roku została przeniesiona do dużego lokalu w obiektach pałacowych księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Od kwietnia 2001 roku biblioteka usytuowana jest w centrum miasta, przy ulicy Wojska Polskiego 25, w budynku Powiatowego Urzędu Pracy.
    Obecnie Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Kocku jest gminną instytucją kultury, której organizatorem i jednostką prowadzącą jest Gmina Kock. Książnica posiada osobowość prawną i świadczy ogólnie dostępne i bezpłatne usługi. Służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców miasta i gminy Kock, uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy, nauki oraz rozwoju kultury.
    Zbiory biblioteczne liczą ponad 31 000 woluminów. Zawierają liczne nowości wydawnicze; bogaty księgozbiór podręczny (encyklopedie, słowniki, informatory); dział literatury pięknej, światowej i krajowej; dział literatury popularnonaukowej z różnych dziedzin wiedzy; pozycje poradnikowe; duży wybór lektur szkolnych i ich opracowań; zbiory gazet i czasopism oraz zbiór cennych materiałów źródłowych (wycinki prasowe, zaproszenia, ogłoszenia) relacjonujących wydarzenia historyczne i życie społeczne Miasta i Gminy Kock, we wszelkich jego przejawach. Ponadto czytelnicy mogą korzystać z komputerów podłączonych do sieci Internet. Z księgozbioru korzysta obecnie około 2400 osób, co oznacza, że prawie, co trzeci mieszkaniec gminy Kock, jest użytkownikiem biblioteki.